7 tipů jak (pře)žít na Maltě

Je půlnoc. Letištní hala zeje prázdnotou. Na webu http://www.sleepinginairports.net (jak a kde nocovat na letištích) jsme se dozvěděli, že přijatelný flek se nachází v dolním patře na lavicích u KFC.  O tom maxi repráku s vytříbenou akustickou invazí se ale nikdo nezmínil.

Tisíc decibelů vánočního teroru zabíjí naší vizi na nerušené dospávání. Už už přemýšlím, že půjdeme postavit stan na okrasný trávník před vchodem, ale lenost nakonec vítězí. Za rohem u autopůjčoven a agenturních poboček je úžasný prostor tak akorát na čtyři karimatky. Z jedné strany lítací dveře, z druhé kanceláře a nad hlavou obrovský svítící bilboard.

 

Tip #1: Spát můžete v podstatě kdekoliv. Veřejné prostory nevyjímaje. Většinou jste vy to nejhorší, co se kolem nachází, a lidé se vás stejně bojí mnohem víc, než vy jich.

Lehejte si tak, aby vám nikdo nešlápnul na hlavu, a věci, o které nechcete přijít, si dejte do spacáku, nebo připněte pod oblečení.

PS: Tu statistiku jsem si vymyslela, tělocvikáři přece neumějí počítat procenta, ale na 100% vám můžu říct, že spaní „na punkáče“ v centru Istanbulu je fakt kreténský nápad!

Bilboard měl taky reprák. Zjistili jsme to ráno, když přes nás zaměstnanci kanceláří trénovali překážkovou dráhu cestou do práce. V mžiku byl squat zrušen. Vzpomeňte si na to, až budete chtít odstěhovat sousedy.

 

Tip #2: Půjčte si auto! Maltská doprava je proslulá svojí neproslulostí.

MHD jezdí spíš náhodou a staví podle nálady. Auto znamená svobodu! A taky střechu nad hlavou při konstantním čtyřdenním monzunu.

O půjčování auta napíšu samostatný článek „Jak a kde si půjčit auto na Maltě?“, takže pokud vás zajímají detaily, doporučuju pak přečíst.

Dá se na to snadno zvyknout. Tak snadno, že po návratu domů se automaticky zařadíte do protisměru, levou ruku budete mít odřenou od řazení o dveře, a na kruháku nebudete vědět, jestli to vzít zprava nebo zleva. Pedály jsou stejně, žádný strach.

Naše auto Peugeot 107 připomíná nákupní košík, ale zato má utěšující spotřebu. Za čtyři dny jsme najeli ani ne 200 km a projeli celou Maltu i sousední ostrov Gozo. Malta totiž měří pouze 27 km na délku a 15 km na šířku, takže s nadsázkou vidíte z jednoho konce na druhý. Menší Gozo má 14,5 km délku a 7,2 km šířku. Všechny kulturní i přírodní krásy máte kompaktně co by kamenem dohodil.

 

Tip #3: A že těch kamenů tady ale je! Lezete? Tak lezte! A nebo jenom choďte okolo...

Jako lezce vás jistě bude zajímat, že na ostrovech je nádherné, neolezené vápno a více jak 1500 lezeckých cest, z toho 500 „sportovek“ a 1000 „klasik“ s nutností vlastního jištění. Nádherný a podrobný článek od Jirky S., včetně všech map a průvodců, je publikovaný na Lezci. Blahořečte Jirkovi a čerpejte inspiraci jak diví. No, a pokud nerozumíte lezeckému entuziasmu, nezoufejte, skalní krásy stojí za vidění tak jako tak!

Selfíčko je nutností. Posuďte sami.

 

Tip #4: Santa Claus na traktoru

Když už jsme na tom Gozu, vyrazíme se podívat do hlavního města Victorie (Rabat). Když vyrazíte před vánoci, jako my, může se zčista jasna ocitnout ve velkolepém vánočním průvodu.

Optimistické koledy v americkém stylu dělají z celé akce jednu velkou párty. Nadšení rodičové povzbuzují své tančící děti převlečené za dárkové krabice s mašlí. Disneyovské postavičky v nadživotní velikosti. Několikero tanečních souborů. Světýlka. Umělý sníh. Přetížený Instagram a ..... saně Santy Clause tažené traktorem. Myslím že už mě nic nepřekvapí.

 

Tip #5: Citadela ve Viktorii s výhledem na Gozo

Venkovní část citadely je volně přístupná a celá monumentální stavba vypadá jako obrovský labyrint. Historická stavba s moderními úpravami a působivým nasvícením. Všechen respekt!

 

Tip #6: Pláže, pláže, pláže!

Dle mého názoru byla nejkrásnější Ramla Bay. Ideální místo na surfování. Paradice Bay mě také bavila, zejména proto, že nám poprvé za celou dobu pobytu vysvitlo sluníčko (cca 5 hodin před odletem domů :)) Na Mellieha Bay si můžete půjčit wakeboard a kite, jinak mě ale nejpopulárnější turistická pláž zklamala, zejména kvůli nepořádku a lokaci hned u hlavní silnice.

Od Mellieha Bay popojedete na kopec k Red Tower (St.Agata´s Tower), obejdete ji kolem dokola a užijete si další epický výhled. Ostatně můžete navštívit i jakoukoliv jinou strážní pevnost, na celém ostrově je jich nespočet.

 

Tip #7: Vemte si pláštěnku a nepromokavou duši!

3:30 ráno:

Vojta: „Tyjo, ten vítr a déšť tomu stanu docela dává. Doufám, že ho uplně nerozmrdaj!“

Michal: „Já ho rozmrdám, tyvole!!!“

Jo, byli jsem na Maltě čtyři dny, a celou dobu pršelo, vyjma těch pár hodin před odletem. Byla to čistě smůla, neboť před i po naší návštěvě bylo i v prosinci krásných 25°C. Sportování tedy nedopadlo, ale palmy v dešti, kdo z vás to má?

Použijete ho maximálně jako nedobrovolný padák, a jen tak mezi náma, i papírové ubrousky snesou větší vodní sloupec.

 

Bonus #Tip: Ochutnejte kaktus.

Plody opuncií chutnají výtečně, ale bacha, mikro jehličky zůstávají v prstech i v dásních.

 

A na závěr, řekni to videem! Malta, ráj, jak ho ještě neznáte:

 

Lezení Malta stan zima poznávací výlet punkování zasluncem