Highline v Chorvatsku - Nahoře bes(z)t

Chorvatský poloostrov Istrie, notoricky známá destinace v očích masňáckých dovolenkářů. Není divu, autem z Čech se na na Istrii dostanete zhruba za deset hodin jízdy. Nejbližší místo, kde se Češi mohou smočit v Jadranském moři, ročně přiláká nemalé počty turistů. Na skalnatých plážích není pod spocenými těly vidět ani mušlička, a poetické šumění moře bezútěšně zaniká v pištění fakanů všech národností. Šnorchlisté neúnavně skenují udusanou mělčinu při pobřeží, a muži si na motorových plavidlech rozličné prestiže vozí rozlišné počty rozličně prestižních dívek, udáváno dle velikosti, zejména plavidla a peněženky.

 

Zarytý outdoorák si pak logicky klade otázku, proč by na takové místo vůbec jezdil? Pokud se nevyžíváte v pozorování obnažených těl všech tvarů i velikostí, zůstává jen aspekt, který nás všechny, milovníky sportu v přírodě, pojí dohromady: rozmanitá krajina od hladiny moře, přes vápencové skály, borové lesy až po větrné, sluncem vyprahlé kopce. Chorvatská krajina nabízí širokou škálu outdoorových aktivit. Highline patří k jedné z nich. Následující povídání je pozvánkou na konkrétní projekt, highlinu „Nahoře bes(z)t“ (25/30) od autorů Adama „Adamskiho“ Máčela, Honzy „Štěpindy“ Štěpánka a Lukáše „Fíďi“ Fidrmuce.

Vlny pod nohama dokáží pěkně rozhodit, na Honzovi to ale není znát

 

Město Pula, na samotném cípu poloostrova, při detailnějším zkoumání nabízí mnohem víc, než jen historické koloseum. Pokud jste vyznavači deep water sola (lezení nad vodou), na plážích u kempu Stoja se vyřádíte, ať už patříte k lezcům „pohodářům“ nebo „bušičům“. Kde je lezení, tam jsou i skály pro potencionální highline (nebo waterline). Vybaveni vrtačkou, vyrazili jsme hledat ideální spot na první chorvatský projekt.

Vše je navrtané. Vemte si ale svoje vlastní matky. Rozuměj ty ke šroubkům:)

 

Po zvládnutí překážkové dráhy mezi lehátky přicházíme k centrálnímu DWS (deep water solo) místu: hluboké mořské jeskyni s klenutým stropem vysoko nad hladinou a útesy vyčnívajícími do moře. Kolem to vypadá jako na Václaváku. Hned vedle jeskyně je celá pláž přehrazená zrezivělým plotem s odstrašujícími nápisy „válečná zóna“ a podobně. Navzdory tomu je plot průchozí, skály kolem posprejované, a podél pobřeží se dá celkem bez problému pokračovat dál, akorát bez všudypřítomného lidu. Po zhruba deseti, patnácti minutách chůze dorazíme ke skalnaté zátoce. Stěny útesu dosahují třiceti metrů a na vzdálenějším břehu slouží jako orientační bod rovná skalní plošina tři krát tři metry. Jsme na místě.

Plošina jako orientační bod
Druhý kotvící bod

 

Ke kotvení je potřeba na jedné straně 3m spanset, 4 plankety a matice. Tato strana je lehce přístupná z cesty na výraznou skalní plošinu, výrazně čnící nad vydutou jeskyní pod ní (viz. foto). Je na ní však potřeba slanit. Jako backup backupu nebo slaňák na plošinku se dá použít některá z bytelnějších borovic nad cestou. Ze strany druhé je kotvení ideální pro napnutí povolovákem. Je zde potřeba dvou 3m spansetu na vyvázání skob a 2m + 1m na prodloužení kotvení přez hranu skály. Dále 3 plankety a šrouby a hodně bandáží. 

My jsme měli k dispozici padesát metrů Dragona od Equilibria, tímto firmě velmi děkujeme za lajnu i za vrtačku :). „Nahoře bes(z)t“ je, krom svojí příjemné délky, obohacena o dokonalou expozici nekonečné vodní hladiny. Skoro jako byste chodili po mořském horizontu. Zážitek expozice umocňuje i netradiční prostor pod nohama, kde se v pravidelném rytmu a temném dunění tříští vlny o skalní stěny. Pro požitkáře jde o opravdu hodnotný zářez na pažbu. A co na to kluci?

Štěpinda: „Ty vlny dole tomu dávají uplně jinou dimenzi.“

Adamski: „Popravdě jsem si to poprvé moc neužíval. Pak už to bylo v pohodě.“

Fíďa: „Myslel jsem, že už jí vůbec nepřejdu, ale na poslední pokus, když už jsem to vzdal, to padlo. Mám z toho fakt radost."

 

A co vy? Už se těšíte, až ji také vyzkoušíte?

Nezbývá než popřát příjemný balanc!

Praktické informace:

Pula je velké město. Pokud nemáte GPS (44° 51` 36"; 13° 48` 53"), doptejte se, kudy do kempu Stoja, je to asi 3 kilometry za městem. Po příjezdu na kruhák u vstupu do kempu a centrální pláže dejte prvním výjezdem doprava a pokračujte po silničce podél pláže směrem nahoru k lesu. Na T křižovatce odbočte doleva do vrat vedoucích do squattersky vypadajího areálu. Pokračujte rovně až k menšímu parkovišti před velkou betonovou pevností. Tam nechte auto. Na parkovišti je jeden posprejovaný dům, hned naproti pevnosti. Stojíte-li čelem k pevnosti a zády k domu, dejte se doleva a pak zákonitě musíte stát na cestičce směrem k pláži. Pokračujte po ní, dokud nedojdete k betonovým schodům a po nich až na samotné pobřeží. Podél pobřeží už se nemůžete ztratit.

Jeskyně na deep water sola
A zárověň místo ma water lajny