Jak procestovat KANADU za 20 000 i s letenkou?

Pročítám si katalogy cestovních agentur. Čtrnáctidenní poznávací výlet napříč Kanadou. Cena? 120 tisíc korun! Chtě nechtě se nahlas rozesměju. Vzpomínám na dvouměsíční výlet za oceán. Projela jsem Kanadu od východu na západ a zpátky. Roadtrip napříč kontinentem. Náklady? 20 tisíc včetně letenky! Sen? Realita!

Chceš taky ušetřit 100 tisíc?

# 1: Levná letenka = základ úspěchu.

Je konec prosince a na netu se objevily akční letenky do Kanady za 8 000,-. V prasátku mi zbyly nějaké peníze od Ježíška, a tak si dělám Veselé Vánoce. Termín odletu je na červenec. Nejlevnější letenky na americký kontinent pořídíš minimálně s půlročním předstihem. Létá se na východní pobřeží, ať už do Kanady (Quebec, Montreal) nebo do Států (New York).

Když jsi bystrý a rychlý, pořídíš letenku i za méně než 8 000,-.

Na západní pobřeží jsou však i levné letenky o poznání dražší. V takovém případě si k nákladům připočti cca 5 tisíc.

Pokud zatím neznáš lowcostový lifestyle, nejlevnější letenky se dají najít přes weby:

Skypicker.com (Kiwi.com)
Cestujlevne.com
Honzovyletenky.cz
Jaknaletenky.cz
Zaletsi.cz

 

A to je pouze výčet, přes co hledám já.

Nejlepší je používat Skypicker (Kiwi).

Funguje jako databáze všech aktuálních nabídek leteckých společností. Zadáš si „odkud – kam“ a vyjede ti seznam rozmanitých letenek za rozmanité ceny.

Sezmam můžeš filtrovat podle data, ceny, přestupů, místa odletu atd.

Ušetříš si spoustu práce, nemusíš navštěvovat weby leteckých společností jeden po druhém. Málokdy však najdeš extrémně levnou letenku v přesně požadovaném termínu. Je dobré zvolit si větší časový rozptyl a zařídit se podle nejvýhodnější nabídky.

Pokud si nechceš hrát na Skypickeru, ostatní zmíněné weby ti levné letenky „předžvýkají“.

Jsou to portály, které pravidelně postují tipy na zajímavé letenkové akce. Výhodou je, že nemusíš nic hledat, a dostaneš i podrobný návod jak letenku koupit. Nevýhodou je, že weby musíš pravidelně sledovat. To znamená odebírat newsletter, nebo preventivně projíždět stránky alespoň jednou denně. Když už je totiž pro tebe nějaká akce potenciálně zajímavá, obvykle bude zajímavá i pro spoustu dalších lidí. Kdo dřív přijde, ten dřív letí!

 

# 2: Pojištění? Raději ano.

Pojištění se odvíjí od toho, jaké aktivity máš v plánu provozovat. Jestli jedeš pouze na poznávací výlet, vystačíš si s obyčejným cestovním pojištěním, které si můžete sjednat i online. Cena se pohybuje okolo 1500,- korum na dva měsíce. Za stejnou cenu si můžeš koupit celoroční členství v klub Alpenverein, a budeš pojištěný automaticky (viz. dále).

Naším cílem v Kanadě byly outdoorové aktivity, zejména trekování, lezení, surfování a kanoe. Na takové „sebevražedné“ aktivity ti klasické pojištění nebude stačit.

Nejvýhodnější podmínky nabízí členství v rakouském spolku Alpenverein.

Alpenverein poskytuje pojištění na outdoorové aktivity všem svým členům po celém světě (vyjma několika fakt extrémních destinací). Standardní členství v Alpenvereinu stojí cca 1500,- Kč na rok, a krom pojištění do celého světa můžete čerpat i různé členské slevy.

Přesto však doporučuju se ještě připojistit nad standardní členské služby.

Členství vám sice zaručuje přepravu helikoptérou, záchrannou akci v horách a mnoho dalších věcí, ale pojištění do výše 25 000 euro v Kanadském zdravotnictví stále poměrně malá částka. Nenašla jsem žádnou levnější alternativu, a proto mě připojištění na outdoorové aktivity vyšlo na další 4 000,- korun. No ale co, zdraví máš jen jedno.

Alpenverein si můžeš sjednat online .

 

# 3: Vylodění na letišti uprostřed noci. Co dál?

Nejjednodušší variantou je přespat přímo na letišti.

Z příletové haly tě obvykle nevykopnou. A pokud ano, obloukem se vrať zase do té odletové a předstírejte, že čekáš na ranní let.

Některá letiště mají skutečně promakané odpočinkové zóny, jinde se musíš spokojit se studenými dlaždičkami. Ale jako punkový cestovatel vytáhneš z batohu karimatku a spacák a nějaké dlaždičky ti mohou být ukradené. Výhodou je, že na začátku výletu jsi ještě čistý a upravený, takže si tě nikdo nesplete s bezdomovcem. Ochranka letiště tě nechá na pokoji s jednou podmínkou, „dear passengers, do not leave your luggage unattended,“ na to jsou poměrně citliví.

# 4: Jak se pohybovat bez auta a zadarmo?

Nad ránem opouštíš letiště. Ideálně autobusem či vlakem. Je potřeba dostat se na výpadovku ven z města, protože ve městě se nedá stopovat.

Když máš čas a nemáš peníze, je autostop tou nejlepší formou cestování.

Stopování je jedinečná příležitost, jak přijít do kontaktu s místňákama a zažít věci, které normálně nezažiješ. Kdy jsi naposledy jedl polívku z medvěda a losí steaky? Kdy jsi spal v pravém Kanadském srubu? Kdy jsi střílel jeleny? Kdy jsi dostal klíčky a brázdil na čtyřkolce divokou buší? Má odpověď zní: Když jsem čekala u silnice na odvoz!

# 5: Bojíš se?

Máš na stopu strach ze znásilnění, zamordování, rozprodání na orgány? Žádný problém. Udělej to po mém vzoru. Cestuj s kamarádem. Ve dvou se to znásilňování lépe táhne a o výdělek za orgány se můžete podělit.


Příště si pro změnu povíme, jak je to v Kanadě se stravováním.

Co dělat, když dojde jídlo? Kolik stojí jednotlivé potraviny? Jaký je přibližný minimální rozpočet na den? A co když opravdu, opravdu nemáš peníze?

A jestli tě zajímají přímo „historky z natáčení“, přečti si  >>Stopem napříč Kanadou: Jak to celé začalo? <<

V dalších článcích si rozebereme lowcostové ubytování a originální tipy na místa a aktivity, které v Kanadě nesmíš vynechat. Nebudou chybět ani rady, co dělat, a co určitě nedělat.

Už se ti batoh třese nedočkavostí? Tak následuj horizont!

____________________________________________

Dočetl jsi až sem? Líbil se ti článek?

Pojeď se mnou taky na Facebook a Instagram!

Tvoje zpětná vazba mi pomůže psát čím dál lepší a zajímavější články pro Tebe i ostatní punkové cestovatele! :)

Kanada Severní Amerika stan poznávací hory stopování lowcost letenky levne tipy rady zkušenosti doprava