Všechny vůně MAROKA 6. - Gastroporno

Tradiční marocký Tuareg - silný zelený čaj s mátou, růžemi a cukrem

Kov skřípe o kov pod tíhou staženého torza zavěšeného na háku. Mohutné plece, zkrácené o přední nohy, přechází do atleticky útlého středu a páteř končí až na špičce dlouhého ocasu. Nejlepší přítel člověka. Houpe se v rytmu kyvadla zavěšený hlavou dolů, když pomineme fakt, že už vlastně žádnou hlavu nemá. Rostlinnou stravu preferuje celá třetina našeho zájezdu, která ale jela napřed, tudíž jsou tohoto zážitku zproštěni. Listožroutství se v rozvojové zemi moc nenosí. Pan Pes je jenom jeden z příkladů (který jsme nakonec neochutnali), ale obecně narazíte i na další „lahůdky“, jako například kraví hlava vystavená na zápraží řeznictví. Plus mínus důstojně popravená kráva pak nabírá grády na přímém sluníčku, a téměř v přímém přenosu můžete sledovat, jak se stračena mění v zelenatku, případně jakoukoli vámi preferovanou odrůdu chameleona. Když jsme v jednom z rest dayů vyrazili do města, měla Romča dokonce neodbytný pocit, že jí hovězí hlavy sledují. Úporná snaha vyhnout se všem důkazům krávovraždy způsobila, že na ní olysalé hlavy zákeřně číhaly za každým rohem.

Maxipes Fík

Ale tažín s kravičkou je lepší než tažín s tuřínem. Co je to tažín? Dobře, že se ptáte, tažín je zpopelněný Ježíš Kristus, Alláh, Budha a John Lennon v jednom. První sousto a nanebevstoupíš, po druhém poznáš Pravdu, po třetím jsi osvícený, a jak hmota v míse ubývá, blahem zpíváš Stand by Me. Jedná se o tradiční marocké jídlo, jehož jedinečnou chuť má na svědomí unikátní směs koření, tvořená z větší části římským kmínem. Tažín je ale také název pro speciální nádobu, ve které se pokrm připravuje. Hliněná mísa, s groteskně vypadající špičatou pokličkou, se naplní směsí zeleniny, masa a oleje a postaví se na žhavé uhlíky, kde se celá směs peče a dusí, klidně i několik hodin, než se maso křehoučce rozpadá na vidličce. Fantazii a variabilitě se meze nekladou, a v pouličních restauracích můžete zkoušet tažín na všechny možné i nemožné způsoby, od masových přes mořské plody až k zmíněným vegetariánským.

Přírodní lékárna a krámek s kořením

V krámku s kořením si pak speciální směs můžete nechat namíchat, nejlépe ve velkém množství, což vám vřele doporučuju, protože jinak budete po návratu domů hořce plakat, že jsme nevyslyšeli Alláhovo poselství, a přivezli si jenom JEDNU skleničku! Doporučuju tak kilo, dvě, to by vás snad ještě nemuseli na letišti nařknout z pašování drog. Vysvětlete to tak, že hříšní jsme všichni, a Kristovo tělo musí být přijímáno pravidelně, jinak nedojdeme ani odpuštění ani nirvány, a rovněž Johnův odkaz bude zapomenut. Pozor! Pokud si nedopatřením vysypete koření do kabelky, spolucestující muslimové se vás pokusí sníst. Nemějte jim to za zlé, voníte prostě božsky

Tažín

 

Maroko Afrika